Pogrzeb profesor Zofii Wencel w czwartek, 7 grudnia o 9.00 na Grabiszynie

Zmarła najstarsza nauczycielka V LO, profesor Zofia Wencel (97). Jeszcze w marcu ubiegłego roku była w świetnej formie i przyjęła delegację Klubu Absolwenta: operatora kamery – Roberta Lisa oraz piszącego te słowa, obaj z klasy pierwszej sportowej, matura 1975.

Profesor Zofia była bardzo wymagająca w nauczaniu biologii, ale wszyscy Jej uczniowie egzaminy wstępne na studia zdawali celująco! – Nie inaczej było z naszą dwunastką. Szóstka poszła na medycynę: okulistka Dana Bożyczko, kardiolożka Jola Petruk, ortopedzi Leszek Dąbrowski i Grzesiek Świsulski, ginekolog położnik śp. Bogdan Gruszecki oraz pediatra, czempion Darek Zabłocki. Druga szóstka wybrała AWF. Tu stosunek płci był odwrotny do medyków: Graża Krzywańska i Ania Kulesza do dziś specjalizują się w fizjoterapii, uzyskując doktoraty i wyższe stopnie. Ela Michalska z powodzeniem uczy w heskim Darmstadt jogi, Dana Garlińska, po kilkakrotnym zdobyciu wicemistrzostwa Polski w koszykówce, w barwach Ślęzy Wrocław, do niedawna uczyła wf. w SP 82. Mój imiennik Waldek „Berbul” Bernecki, poza uczeniem wf. w SP na Bielanach Wrocławskich uczy trampkarzy gry w futbol w gminie Kąty Wrocławskie. I tylko ja nie miałem czasu uczyć wf. w szkole, ale poza pracą dziennikarską, trenowałem i trampkarzy, i seniorów piłki nożnej w byłej stolicy RFN, Bonn.

Wizyta w trzypokojowym, wrocławskim mieszkaniu profesor Zofii, przy ulicy Prostej, zaplanowana na godzinę, góra dwie, przeciągnęła się do godzin sześciu, a może nawet jeszcze dłużej… Gospodyni trochę narzekała na swoją sprawność fizyczną, ale umysł miała w wyśmienitej formie. Porozmawialiśmy nie tylko o starych czasach „Piątki”, ale i o teraźniejszości, polityki nie wyłączając!

Żegnając profesor Zofię Wencel obaj, wespół w zespół z Robertem „Liskiem” Lisem, przyrzekamy, że postaramy się jak najszybciej zmontować film z marcowego wywiadu – rzeki.