Zbiórka na operację dla Moniki (1972)!

Monika Pacholczyk-Szymańska, matura 1972, nie tylko była najpiękniejszą dziewczyną w latach 70. na Grochowej, ale także w roku 1973 lub 74 wygrała Ogólnopolski Turniej Recytatorski! W piątek, 24 kwietnia, w Berlinie podda się skomplikowanej operacji na nowotwór złośliwy jajnika.

Nie zapomnę jak w roku szkolnym 1973/74 dyrektorka Barbara Josiak ustawiła całą Szkołę (właściwie jej większą część, bo klasy pierwsze i drugie chodziły na drugą zmianę. – Wyjątkiem były „pierwszaki”, a wśród nich moja skromna osoba, w nowo utworzonych, trzech klasach: matematyczno-fizycznej, sportowej i humanistycznej) w auli i uroczyście zapowiedziała Monikę Pacholczyk: „Laureatka Ogólnopolskiego Turnieju Recytatorskiego!”. Monika chwilę później dała popis swoich zdolności aktorskich w długim wierszu, którego tytułu tudzież autora po 46 latach (proszę o wybaczenie!) nie pomnę… – Ale za to pamiętam i Monikę, i absolutną ciszę, niczym po zasianiu maku, w auli służącej także podczas lekcji za mniejszą salę gimnastyczną.

Pamiętam również, że to była bardzo zdolna klasa A, z rocznika maturalnego 1972, a jednym z jej liderów był zawsze elegancki Ryszard Klaniecki, przewodniczący Samorządu Szkolnego. W przeciwieństwie do Ryśka, który oprócz medycyny skończył także Akademię Muzyczną, i ku nie tylko memu zdziwieniu, Monika nie wybrała studiów w szkole teatralnej, lecz romanistykę. Pod koniec lat 80. w ówczesnym oddziale NBP w Rynku (teraz Santander) spotkałem zdenerwowaną Monikę z płaczącym dzieckiem i oczywiście niczym angielski dżentelmen wpuściłem przed siebie w kolejce do kas. – Była lekko zdezorientowana (dziewczyny ze starszych klas nie zauważały „młodszaków…), kiedy powiedziałem : „przecież byłaś w „Piątce” laureatką Konkursu Recytatorskiego!”…

Teraz przed Moniką w stolicy Niemiec najważniejsze wyzwanie, więc trzymajmy kciuki i wpłacajmy proszę pieniądze na niżej podane w linku konto bankowe. Koszt operacji to 194 700 zł, z tego udało się już zebrać 110 061. Miejmy nadzieję, że damy radę zebrać brakujące 84 630 zł!:

https://zrzutka.pl/ynd4xr